Сезон осінніх застуд стартував: болить горло, тече з носу…

14166ececaae2ba532e94017b7366d96
Пiсля спекотного лiта наш iмунiтет не готовий до боротьби з вiрусами, якi вже активiзувалися

Рівень захворюваності на ГРЗ вже пішов вгору. У багатьох дере у горлi, сльозяться очi, тече зносу… Мiж тим, кажуть лiкарi, це лише першi ластiвки. I пов’язують це не стiльки з похолоданням, скiльки iз зниженням iмунiтет пiсля аномально спекотного лiта.

— Рiч у тiм, що цього лiта населення України пiддалося надмiрнiй iнсоляцiї (дiї сонячних променiв), — каже Олег Назар, головний iмунолог мiста Києва. — Навiть тi, хто не потрапив на морськi узбережжя, отримав вищу, нiж зазвичай, “дозу” сонця. Мiж тим, вiдомо, що сонячне випромiнення провокує зниження активностi iмунної системи за рахунок зменшення спецiальних клiтин Т-лiмфоцитiв, якi безпосередньо вiдповiдають за протидiю вiрусам. Тобто, пiсля лiта ми з вами стали майже беззахисними перед вiрусними iнфекцiями. Саме цим можна пояснити цей сплеск захворюваностi на грип та ГРЗ.

Приблизно за мiсяць iмунна система вiдновиться, i рiвень захворюаностi впаде. Але згодом накотить друга хвиля, вже пов’язана з холодною вологою осiнньою погодою. Саме вологе повiтря робить клiтини епiтелiю слизових оболонок носу та глотки бiльш проникливими для вiрусiв.

— Як проявляється сезонна застуда?

— Потрапивши в органiзм, вiрус найперше осiдає у верхнiх дихальних шляхах. Починає болiти горло (стає боляче ковтати, сипне голос), потiм з’являється нежить, пiдвищуєтсья температура. Часто вiрусна iнфекцiя може протiкати й без цих симптомiв, але її проявом є зниження працездатностi, погiршення настрою, загострення синдрому хронiчної втоми.

Якщо ж банальне ГРЗ переходить у бронхiт, це може вказувати на iмунну дисфункцiю. Тобто, iмунiтет ще не вiдновився пiсля лiта, i будь-який вiрус може спричинити рiзноманiтнi ускладнення. Зокрема, на фонi зниженого iмунiтету часто активуються вiруси герпесу та Епштейн-Бара (при цьому також поболює горло), розвиваються бактерiальнi iнфекцiї (пневмонiя, ангiна тощо).

— Як же можна пiдтримати iмунiтет у цей час?

— Звернiть увагу на рослиннi iмуностимулятори (ехiнацея, жень-шень, елеутерокок) — їх можна поприймати для пiдтримки iмунної системи. Але краще вживати їх у першiй половинi дня, адже вони мають тонiзуючий ефект i можуть викликати безсоння.

З фiтопрепаратiв можу порадити гвоздику. 1-2 сушенi “цвяшки” запарюють склянкою окропу, настоюють годину та п’ють маленьким ковтками кожнi 10-15 хвилин. До речi, можна навiть влаштовувати такi собi сеанси аромотерапiї з олiями евкалiпту, ялiвцю. Їх вдихання покращує кровообiг носоглотки та стимулює вироблення iмунних клiтин у слизовiй оболонцi верхнiх дихальних шляхiв.

— А як стосовно українського рецепту “сало з часником”?

— Прекрасний засiб, хiба що має естетичний недолiк — не бажано вживати його на початку дня, щоб не дратувати оточуючих запахом. Мiж тим, це прекрасне антивiрусне поєднання: фiтонциди часнику або цибулi знищують вiрус як у повiтрi, так i всерединi органiзму, а сало має жовчогiнний ефект, тодi як сама жовч вiдома антибактерiальними властивостями. Але щоб не перевантажити пiдшлункову залозу, не варто з’їдати бiльше 1-2 шматочкiв сала.

А ще забезпечте свiй рацiон бiлковою їжею — м’ясом, рибою. Бiлки потрiбнi для синтезу антитiл (iмуноглобулiнiв, якi знешкоджують вiруси) та амiнокислот, необхiдних для роботи iмунної системи. I, звiсно, налягайте на овочi та фрукти, багатi на вiтамiн С.

Be the first to comment on "Сезон осінніх застуд стартував: болить горло, тече з носу…"

Leave a comment

Загрузка...