Свято Андрія Первозванного – звичаї, прикмети

1481552702--kultura--vechornicy-jpg

Апостол Андрій був з роду єврейського, з Віфсаїди галілейської, рибалка, брат Апостола Петра. Спочатку він був учнем Іоанна Хрестителя. Як тільки Предтеча, поглянувши на Ісуса, що проходив поблизу, сказав: «Ото Агнець Божий!», Андрій пішов за Ісусом і став Його першим учнем. Він тому і названий Первозванним. Коли Ісус проходив біля моря Галілейського, то Петро і Андрій ловили рибу. Господь їх покликав за Собою, сказавши: «Ідіть за Мною. Я зроблю вас ловцями людей» (Матв. IV, 18 — 19).

Андрій займає почесне місце серед 12 Апостолів. Христос дав апостолам владу над нечистими духами, щоб їх виганяли вони, щоб оздоровлювали всіляку неДугу та неміч всіляку (Матв. X, 1). Поміж чотирьох Учнів Господа Андрій удостоєний Його довіри слухати Його пророцтво про майбутню долю Церкви і світу (Марк. XIII, 3 — 5).
Зіславши на апостолів Духа Святого, Ісус Христос разом з іншими апостолами дав Андрію владу прощати гріхи (Іоанн. XX, 23). Слово Боже Андрій проповідував у багатьох країнах Азії та Європи. Для проповіді Євангелія він здійснив три подорожі. Перша подорож була в Антіохію Сирійську, в Тіану,в Синоп. З Синопа Первозванний прибув у Амасію, що на березі Понта; відвідав також Трапезонт, звідти попрямував до Іверії, а далі в землю Парфян і повернувся до Єрусалима на свято Пасхи.

Після празника П’ятидесятниці святий Апостол Андрій вирушив у свою другу подорож для проповіді Євангелія і побудови церков. З Єрусалима він знову прибув у Антіохію Сирійську, далі у Ефес, Лаодикію, Нікею, де Апостол Андрій пробув два роки і багатьох язичників навернув до віри Христової. Потім попрямував до Нікомідії, звідти відплив морем у віфанське місто Халкидон, відвідав Іраклію і Амстриду, в якій залишався тривалий час, просвіщаючи багатьох світлом Євангелія.

В день пам’яті Андрія Первозванного Церква прославляє його: «Тебе, Первозванного, знайшов Христос, як найкращого тайнослужителя, Андрію Славний, що повеління Його щиро по всьому світу проповідував, облітаючи, як на крилах, просвітив громади народів і сподобив нашу землю своїм завітанням і благовістям Христовим, ублагай Господа, щоб подав нам велику ласку».

Тропар свята: Як Первозванний з апостолів і як верховний брате, Владиці всіх, Андрію, молися мир світові дарувати і душам нашим велику милість.

Наші предки вірили, що «Коли на Андрієв день сніг піде і уляжеться, то ще 110 днів пролежить», або «Коли в Андрієв день холодно і ясно – добра прикмета, а коли тепленько – погана».

Так як коріння це свято бере від язичництва, то й обряди відповідні. Наприклад, вважалося, що Андрій був повелителем диких звірів, тому багато господинь готували кукурудзу, і, щоб задобрити дику тварину відносили її в поле і кидали в димохід, примовляючи «Ось тобі, ведмідь, варена кукурудза, щоб ти не чіпав зростаючу в полі і не задирали людей і худобу».

Крім того, за старих часів вірили, якщо в цей день не займатися рукоділлям, то це допоможе уникнути зустрічі з диким ведмедем. Також в народі стверджували, що в тому будинку, де з особливим трепетом відзначали День Андрія, очікується хороший і родючий урожай.

Однією з найголовніших розваг 13 грудня для молодих дівчат було, звичайно ж, гадання. За старих часів молоді люди, найчастіше дівчата, збиралися ввечері разом, щоб дізнатися свою долю. Отже, давайте ближче дізнаємося, які саме ворожіння на Андрея  використовували наші предки.

Кажуть, що в ніч на 13 грудня юнакам і дівчатам приходять образи їх суджених.

За допомогою ворожінь і народних прикмет можна дізнатися про свою дівочу долю, і навіть ім’я майбутнього нареченого.

Ворожіння на Андрея. Як можна ворожити на Андрія?

А ось і підбірка найпопулярніших методів:

Ворожіння на заміжжя

Всі дівчата, які зібралися в кімнаті, повинні переставити ланцюжком один за іншим свій черевик від найдальнього кута до порогу. Та дівчина, черевичок якої першим переступить поріг першою вийде заміж.

Ворожіння на ім’я нареченого

У ніч на 13 грудня потрібно покласти під подушечку папірці з чоловічими іменами – 11 штук і один папірець порожній. 13 грудня, з самого ранку витягнути один папірець. Яке ім’я потрапить, так і буде звати судженого, а якщо потрапить папірець-пустий, то його ім’я залишається в таємниці. Щоб папірці не загубилися за ніч, їх можна скласти в маленький мішечок.

Ворожіння на весілля

Для цього ворожіння потрібно заготовити 4 колечка: золоте, срібне, з дорогоцінним каменем і просте. Взяти велику посудину і насипати туди пшениці. Покласти в неї кільця і добре перемішати так, щоб всі вони зникли під зерном.

Далі потрібно закрити очі і подумати про те, чого б найбільше хотілося в житті: вийти заміж, зустріти гідного чоловіка, бути коханою чи вільною?

Закриваємо очі і намагаємося дістати якесь кільце. Якщо попадеться золоте – бути весіллю, срібне – будете зустрічатися з цікавим чоловіком, з дорогоцінним каменем – будете коханою, ну а просте – вільною.

Ворожіння на бажання

Потрібно взяти коробок сірників і загадати бажання, але воно, звичайно, не повинно бути з області фантастики. Потім, витягаючи по одному сірнику з коробка, загадувати: «збудеться», «не збудеться». Останній сірник – це і відповідь.

Ворожіння з черевиком

Воно добре підходить для сільської місцевості або дівчат, які проживають в приватному будинку. Суть ворожіння в тому, що дівчатка знімають з лівої ніжки черевички і кидають їх за ворота. А далі найцікавіше: потрібно подивитися в який бік ляже носочок. Якщо носочок повернутий до воріт, буде дівчина ще рік жити вдома, і не вийде заміж, якщо в якусь іншу сторону – буде в новому році посватана.

 
 

Ворожіння на спаленому папері

Потрібно зім’яти аркуш паперу і спалити його в темній кімнаті при світлі свічечки. Після того, як папір згорить, подивіться нана його тінь, відображену на стіні. Картинка, яку Ви побачите, розповість Вам, ким буде майбутній чоловік за професією.

Ворожіння на вулиці

Після півночі всі дівчатка виходять на вулицю, і кожна питає у першого зустрічного чоловіка його ім’я – таким і буде ім’я судженого.

Ворожіння на кільцях

Дівчата, які зібралися поворожити, починають по черзі катати кільце по кімнаті в напрямку до дверей. Чиє кільце найдалі покотиться до дверей, та першою піде під вінець.

Ворожіння на воску

Для цього ворожіння потрібно приготувати свічку, сірники і миску з водичкою. Запалюємо свічку, чекаємо, поки вона розгориться, потім схиляємо її над мисочкою з водичкою, щоб в неї капав віск. Уважно розглядаємо отримані фігурки – вони пророкують майбутнє.

Якщо Ви побачили форму гриба – це означає довголіття, винограду – достаток, віяла – проблеми в роботі, дракона означає здійснення надій, дзвін – вісті, лист з дерева – інтригу, силует мавпи – брехня, обман, брюки – розвилка шляху, яблучко – здоров’я , яйце – страх.

Це ворожіння цікаве тим, що потрібно уважно розглядати воскові фігурки і прислухатися до свого внутрішнього голосу, які асоціації він Вам підкаже.

Ворожіння на кавовій гущі

Випивши кави, потрібно накрити чашечку блюдцем і перекинути його три рази вгору-вниз. Зняти блюдце і розглянути фігурки, які з’явилися в результаті перекидання кружечки з кавовою гущею. Тут теж головне правильно розглянути образи, як і в попередньому ворожінні.

А ще вважається, що чоловік, який присниться дівчині в Андрієву ніч, обов’язково стане її чоловіком. Тому потрібно постаратися запам’ятати того, хто приснився. А щоб приснився саме той чоловік, якого Ви хочете бачити своїм чоловіком, подумайте про нього перед сном.

Ворожіння за допомогою дрібних предметів

Цей обряд проводили для того, щоб дізнатися про те, коли очікувати весілля. Збиралися і дівчата і хлопці. Таке ворожіння на Андрея  нагадує гру “фант”. Всі присутні збирали дрібні предмети і складали під блюдо, яке накривалося рушничком. Туди ж укладали шматочки хліба. Потім звучала пісня. А після закінчення кожного куплета, вимовлялися наступні слова: “Кому випаде – тому збудеться, кому збудеться – не минується”. Після пісні молоді люди тягнули предмети наосліп з-під блюдця. Якщо хлопцю попався жіночий предмет, і навпаки, то це віщує швидке весілля.

Ворожіння на соломі

Для цього необхідно буде підкинути солому вгору, скільки пристане до стелі соломинок, така і буде майбутня сім’я.

Ворожіння на ложках

Такий обряд використовувався для того, щоб дізнатися яким буде прийдешній рік для всієї родини. Для цього необхідно було в тазик з водичкою покласти ложечки на кожного члена сім’ї. Дуже важливо було запам’ятати, де, чия ложечка. Потім необхідно все збовтати, і звернути увагу на те, як розташувалися столові предмети. Якщо все поруч, то рік проведете всією родиною разом. Однак якщо будь-яка ложечка відстала від усіх, то, швидше за все, той, кому цей столовий предмет належав, помре.

Ворожіння на сірниках

Для цього необхідна коробка сірників. Загадуємо бажання і підпалюємо сірник. Потім до цього сірника по одному підставляємо інший, примовляючи: збудеться, не збудеться. Останній сірник дасть зрозуміти втіляться в реальність ваші мрії чи ні.

Шпилька в серце

    Виріжте з картону сердечко і напишіть на ньому одне за іншим чоловічі імена. Переверніть сердечко, щоб приховати написи, і вставте в картон шпильку. На яке ім’я потрапите, таке і буде носити ваш суджений.

Миска мрій

    Виріжте з паперу 6 рівних листків. Напишіть на кожному свою найпотаєинішу мрію. Покладіть папірці в велику мисочку. Гарненько їх перемішайте. Потім налийте в мисочку водички і стежте, який листочок спливе першим. Саме це бажання здійсниться в першу чергу.

На згоду

    Візьміть дві короткі плоскі свічки, чия ширина більша довжини, і напишіть на одній з них своє ім’я, а на іншій – ім’я свого коханого. Налийте в тазик водички, запаліть свічки і акуратно опустіть їх на поверхню водички на деякій відстані одна від одної. Якщо вони поступово зблизяться, то ваш союз буде міцним. Якщо ж розійдуться, то ви розлучитеся. Якщо вогник якоїсь свічки згасне, значить, у того, чиє ім’я там написано, будуть проблеми зі здоров’ячком.

    Горнятко з сюрпризом

    Візьміть сім однакових горняток. У кожне покладіть різні предмети: пелюстку, перстень, обручку, ґудзик, монету, шпильку, лялечку. Накрийте  горнятка  блюдцями. Виберіть одне горнятко навмання. Перевірте, що там всередині. Ось значення цих предметів:

    Пелюстка – нічого нового не станеться.

    Перстень – для дівчини – заручення; для заміжньої жінки – коханець.

    Обручка – для дівчини – весілля; для заміжньої – дитина.

    Гудзик – неприємності.

    Монета – великий прибуток.

    Булавка – зрада.

    Лялечка – дитина.

    Як побачити уві сні майбутнього чоловіка?

    Цілий день слід постити. Перед сном треба з’їсти дуже солоний оселедець і лягти в ліжко, не випивши ні краплі водички. Той, хто присниться, і стане вашим чоловіком.

    Ворожіння на картах

    Візьміть чотири тузи, перемішайте їх і витягніть один з них навмання. Туз хрест віщує затишний і спокійний будинок. Туз треф обіцяє любовні несподіванки. Туз пік пророкує суворого і владного чоловіка. Туз бубон обіцяє добрі новини в любовних справах.

    Ворожіння з горнятками

    Під гонятками сховайте цукерку, пір’їнку, зернятко перцю, камінчик і банкноту. Виберіть горнятко навмання. Ось значення знайдених там предметів.

    Цукерка – щасливе життя.

    Пір’їнка – ніяких неприємностей не передбачається.

    Перець – пригоди.

    Камінчик – багато роботи.

    Банкнота – багатство.

Джерело

Загрузка...