Стрітення Господнє у 2018 році

0147911a4f0c7306d44d70f5ab95f25b

На сороковий день після Різдва весь православний світ відзначає велике свято – Стрітення Господнє.

У 2018 році Стрітення Господнє святкується 15 лютого.

Распродажа элитной парфюмерии из Duty Free! Самые доступные цены. Всего 299 грн

Дата свята

Стрітення належить до числа дванадесятих, тобто дванадцяти найважливіших свят у православному церковному календарі. Відзначається він через сорок днів після Різдва Христового, тобто дата свята завжди фіксована – суворо 15 лютого. У 2018 році Стрітення Господнє припадає на четвер, 15.02.

Чому саме ця дата була обрана для свята? Відповідь – у давніх іудейських традиції, які налічують не одне тисячоліття. Багато століть поспіль первістків – тобто першої дитини чоловічої статі — було прийнято присвячувати Богу. Дитину несли в храм, строго через сорок днів після народження. В якості подяки за прийняття первістка батьки приносили жертву – найчастіше птицю або зерно. Стрітення, тобто зустріч з Сином Божим, сталася, коли Марія та Йосип принесли маленького Ісуса в храм, виконуючи традиційну посвяту.

Що таке Стрітення

Сама назва свята — Стрітення означає «зустріч», тобто довгоочікувана зустріч з Господом. Біблійна притча про виникнення свята розповідає, як старець Симеон Богоприимец зустрів немовляти Ісуса, принесеного до храму. Переводячи за наказом єгипетського царя Святе Письмо, Симеон вирішив внести зміни в текст пророцтва Ісаї – замість слова «Діва» в описі народження Божого Сина він вставив слово «Дружина», вирішивши, що це якась помилка слововживання. Однак Ангел зупинив руку Симеона, коли той взявся писати невірне слово. І пообіцяв йому від імені Господа, що Симеон доживе до того моменту, коли народиться Христос і наочно переконатися у вірності пророцтва. За переказами, чекати цього дня Симеону довелося більше трьохсот років.

На сороковий день після народження Діва Марія понесла маленького Ісуса в храм – за юдейським звичаєм всіх немовлят чоловічої статі, якщо ті були первістками в родині, належало присвячувати Богу. І в цей же день Симеон Богоприимец прийшов в храм, щоб нарешті побачити обіцяне – явище Сина Божого.

На думку теологів і тлумачів Біблії, Стрітення – то є зустріч Симеоном немовляти Христа – є символом зустрічі людства та Божого Сина. І прославлення Христа Симеоном, поклоніння Йому, ознаменування прийняття Бога усіма народами.

4485732b47c073d8273a8f6fc5dc9a28 Стрітення Господнє у 2018 році | якого числа

Громніци

Стрітення – не тільки церковне, але й народне свято. У календарі наших предків цей день мав назву Громніци.

Самий, мабуть, неоднозначний звичай з усіх, прийнятих на Громніци, це викуп дитини. Історики схильні знаходити в ньому відгомін іудейського посвячення первістків. Виглядало це наступним чином: маленької дитини – найчастіше немовлят – через відкрите вікно батьки передавали «старій». Роль її виконувала зазвичай літня жінка-сусідка. У відповідь та давала батькам гроші – як правило, чисто символічну пару монеток. Дитина вважався «викупленим у смерті». Потім стара передавала дитину назад зі словами «Живи на моє щастя». На отримані від продажу гроші батьки купували свічку, і запалений вогонь «прив’язував» дитини «до життя».

Пізній вечір і ніч Громниц – час будинкових, овинников, банников і іншої нечисті, що жила на подвір’я. Обов’язковим вважалося «задобрювання», тобто задобрювання будинкових, інакше нечистий міг нашкодити: розбити всі горщики в будинку, заїздити коня, задимити піч, выхолодить сарай або лазню. З цієї ж причини – розгул дрібної нечисті – побоювалися і виїжджати в дорогу під вечір Громниц – злий дух міг заплутати дорогу або налякати до смерті.

 

Загрузка...