Тривалий нежить може свідчити про серйозне захворювання, — лікар-отоларинголог

1459773865_1450977133_1061492

Змерз, намочив ноги, і вже тече з носа. Ми поспiшаємо до аптеки по рятівні краплі. Але, на жаль, вони не допомагають так, як хотілося б. Нерідко боротьба з нежитю розтягується на тижні, а то й довше, пише газета 

За який час має минути нежить? Як правильно лікувати риніт, щоб він не перетворився на постійну проблему? Розповідають Василь Троян, доктор медичних наук, лікар-отоларинголог, та Олена Решетник, сімейна лікарка.

—  Чому часто, коли перемерзнемо чи намочимо ноги, одразу починаємо шморгати носом?   В. Троян:

 — Одразу скажу, що нежить — це нормальна захисна реакція організму на проникнення часток пилу, алергенів чи інфекції. Мокротиння допомагає слизовій оболонці очиститися. Крім того, воно містить особливі речовини, що забезпечують стійкість до бактерій та вірусів. Тому нерідко саме гострий нежить гальмує просування інфекції у бронхи, легені і розвиток бронхіту чи пневмонії.

  —  Через скільки днів нежить має минути?

  В. Троян:

 — Якщо нежить не минай понад тиждень, це вже привід для занепокоєння. Адже ринiт нерідко ускладнюється гайморитом (запалення навколоносових пазух) чи отитом (запалення середнього вуха).   —  То нежить слід лікувати чи можна почекати, доки сам минеться?   В. Троян: — Щодо лікування, то бiльшiсть судинозвужувальних крапель не рекомендовано самостiйно застосовувати довше як п’ять-сiм днiв. Це пов’язано з тим, що такі препарати можуть викликати призвичаювання, внаслідок чого розвивається хронiчний медикаментозний ринiт. Нерідко до вірусної інфекції приєднується бактеріальна, і тоді звичайні судинозвужувальні краплі будуть неефективні.

  —  А що скажете стосовно “бабусиних рецептiв” — крапель на рослинній основі, до прикладу?

    О. Решетник:

— Оптимально, що можна зробити власноруч, — це звичайний розчин з морської чи кухонної солi (неповну чайну ложку розчинити у склянцi води), додати трiшки соди, кілька крапель йоду. Цей розчин допоможе вимити з носа густий слиз, очистити пазухи. Проте коли з носа вже просто тече, вiн неефективний.   Скажімо, краплi з цибулевого соку, обов’язково розведеного теплою водою, також помічні при гострих формах вірусного нежитю, адже сiк цибулi мiстить фiтонциди. Однак на “густий”, задавнений нежить це не подіє, а в разі алергії може лише зашкодити. Із лiкарськими рослинами (алое, каланхое тощо) алергікам також слiд бути обережними.

—  Це правда, що звичайне промивання носа загартовує, і на риніт можна й не захворіти?

  В. Троян:

 — Так. Якщо щодня зранку і ввечері промивати ніс чистою, ледь теплою кип’яченою водою, ми таким чином звільняємо слизову оболонку від зайвого слизу, нашарувань пилу і вірусів. А ще ніс добре загартовує сухе прохолодне повітря. Зимові прогулянки пішки, особливо коли світить сонце, — найкращий тренінг для носа. А ось прикривати носа шаликом не варто. Людям, які це роблять, нежить надокучає частіше.

Ірина КОНТОРСЬКИХ

Загрузка...